f =3000MHz=3*10^9 Hz ,t=0.4毫秒=4*10^(-4)秒电磁波传播速度是 C=3*10^8 m/s所求的距离是 S=C* t=3*10^8*4*10^(-4)=1.2*10^5米=120千米电磁波的波长是 入=C / f=3*10^8 / (3*10^9)=0.1米注:单位...