投入容器之前,水深h1=0.1m;P=pgh=10^3*10*0.1=1000Pa;
F 显=G-F浮=5-F浮=3,所以F浮=2N;
V石=V排=h2*S=0.02*0.01=0.0002立方米;
p石=M/V石=G/g/V石=0.5kg/0.0002m^3=2.5*10^3Kg/m^3;